ساخت متن سه بعدی فلزی با کیفیت بالا در فتوشاپ


متن سه بعدی به وسیله فتوشاپ

شاید متن های سه بعدی زیادی را دیده باشید که با نرم افزارهای گوناگون ساخته شده اند ، اما اگر به یک نرم افزار مناسب دسترسی نداشته باشید و یا افکت مورد نظر شما در نرم افزاری موجود نباشد باید شخصا" دست به کار شده و یک اثر زیبا خلق کنید. در این آموزش به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک متن سه بعدی زیبای فلزی با کیفیت بالا در فتوشاپ خلق کنید .

گام 1

فتوشاپ را باز کنید و یک صفحه جدید با عرض 1500 پیکسل و ارتفاع 1500 پیکسل و رزولوشن 300 px/inch باز کنید . یک لایه جدید بسازید و نام آنرا "3D TEXT_first" بگذارید. ابزار نوشتن متن را انتخاب کنید و یک متن بزرگ دلخواه تایپ کنید . در این آموزش ما 3D TEXT تایپ میکنیم . نگران بزرگی بیش از اندازه نباشید چراکه در گام بعدی متن با تغییر حالت در صفحه کوچکتر به نظر خواهد رسید و در وسط صفحه با فاصله از کناره ها قرار خواهد گرفت .


گام 2

روی لایه "3D TEXT_first" راست کلیک کنید و گزینه Rasterize را انتخاب کنید . از منوی Edit گزینه Transform و سپس گزینه Distort را انتخاب کنید و سپس با کشیدن گوشه های متن تصویر را با یک چشم انداز ریبا بر روی صفحه بخوابانید . در تمام مدتی که گوشه های تصویر را گرفته و به آن حالت می دهید همواره مواظب باشید متن را از سایز اولیه خود بزرگتر نکنید تا کیفیت آن کاسته و تصویر تار نشود . اما کمی کوچکتر شدن مشکلی نخواهد داشت . نکته : اگر بعد از این مرحله لبه های متن شما حالت پله ای پیدا کرد ، از منوی Filter گزینه Sharpen وسپس Unsharp Mask را انتخاب کنید و مقدار Amount را کاهش دهید .


گام 3

هم اکنون یک متن با چشم انداز زیبا و کمی کوچکتر از حالت اولیه دارید ، توسط کلید های Ctrl+j یک کپی از این لایه بسازید و نام آنرا "3D TEXT_last" بگذارید. با زدن دکمه V ابزار حرکت (Move) را انتخاب کنید و سپس با استفاده از دکمه های جهت نما روی کیبورد ، لایه جدید را کمی به سمت بالا و راست حرکت دهید. در نمونه ای که ما ایجاد کردیم ،لایه جدید را 16 پیکسل به سمت بالا و 2 پیکسل به سمت راست حرکت دادیم .


گام 4

توسط دکمه های Ctrl+j از هر کدام از این لایه ها یک کپی بگیرید و وضعیت قرارگیری آنها در پالت لایه ها را به صورت تصویر زیر مرتب کنید . برای اینکار لایه مورد نظر را در پنجره نمایش لایه ها گرفته و به قبل یا بعد از لایه ای که در تصویر زیر نشان داده شده حرکت داده و رها کنید . به ترتیب این لایه ها در پالت لایه ها دقت کنید . این مورد برای ادامه کار مهم است .


گام 5

حالا با کلیک روی علامت چشم در کنار لایه های "3D TEXT_first" و "3D TEXT_last" هر دو این لایه ها را مخفی کنید . لایه "3D TEXT_first copy" را انتخاب کنید و و به سیله کلیدهای Ctrl+j تعداد 60 کپی از این لایه ایجاد کنید. حالا لایه "3D TEXT_last copy" را انتخاب کنید ، کلید Shift را گرفته و روی اولین "3D TEXT_first copy" با ماوس کلیک کنید . بعد از این حرکت باید هر 60 لایه انتخاب شده باشند . سپس روی یکی از لایه های انتخاب شده راست کلیک و Link Layers را انتخاب کنید .


گام 6

با زدن دکمه V ابزار حرکت را نتخاب نمایید. لایه "3D TEXT_last copy" را انتخاب نمایید . به نوار ابزار مربوط به ابزار حرکت در بالای صفحه رفته و روی Distribute Vertical Centers و Distribute Horizontal Centersکلیک کنید.توجه کنید که حروف نوشته شده یک حالت زیبای 3 بعدی به خود گرفته اند. همه لایه هایی که به یکدیگر لینک شده اند را انتخاب کرده و بــا زدن دکـمـه هـای Ctrl+E همه آنها را Merg کنید. حالا نام این لایه جدید را "3D TEXT_merged" بگذارید.


گام 7

به پالت لایه ها رفته و بازدن علامت چشم در کنار لایه "3D TEXT_last" آنرا نمایان کنید . روی این لایه دوبار کلیک کنید تا پنجره تنظیمات استایل لایه باز شود. به بخش Overlay Gradient رفته و یک گرادینت از رنگ شماره #1a3236 تا #cffffb اعمال کنید . برای تنظیم زاویه گرادینت ، بخش Angel را طوری تنظیم کنید که بخش تیره بر بالای حروف و بخش روشن بر پایین حروف منطبق شود.


گام 8

لایه "3D TEXT_merged" را در پالت لایه ها انتخاب و آنرا مخفی کنید . دکمه Ctrl را نگه داشته و در پالت لایه ها روی تصویر کوچک این لایه کلیک کنید تا دور تا دور آن به حالت انتخاب در آید . یک لایه جدید بسازید و نام آنرا "3D TEXT_colored" بگذارید و آنرا با رنگ #a6e6fe پر کنید . با زدن دکمه Ctrl+D لایه را از حالت انتخاب خارج کنید .


گام 9

روی لایه "3D TEXT_colored" دوبار کلیک کنید تا پنجره استایل برای آن باز شود.به بخش Gradient Overlay رفته و با کلیک روی قسمت مربوط به گرادینت پنجره Gradient Editor را باز کنید . در بخش presets دومین حالت را انتخاب نمایید. این به عنوان پیش زمینه (Foreground) می باشد که در زیر شفافیت گرادینت روی آن مشخص می باشد. سپس در بخش پایینی برای تنظیم گرادینت این رنگ ها را به ترتیب مانند تصویر اعمال نمایید :

#000000, #4a4747, #ffffff, #262626, #ffffff, #000000

حالا بسته به جهت و مسیر متن شما ، میزان زاویه (Angel) متفاوت خواهد بود .در نمونه کار ما ، مقدار Angel عدد 123 می باشد . شما میتوانید این مقدار را طوری تنظیم کنید تا گرادینت در وسط کل متن قرار بگیرد. بنابرای مانند متن ما خواهد شد.گام 10

برخی از نقاط در بالای حروف به نظر بیش از اندازه روشن است ، بنابراین باید در آن ها کمی سایه ایجاد کنیم . کلید کنترل را پایین نگه دارید و روی لایه "3D TEXT_colored" کلیک نمایید تا به حالت انتخاب در آید. سپس یک لایه بالای لایه "3D TEXT_colored" ایجاد کنید و نام آنرا "Shadows" بگذارید. در نوار ابزار روی رنگ پیش زمینه کلیک کنید و مقدار آنرا #1a3236 یا کمی تیره تر قرار دهید. سپس ابزار Brush را با زدن دکمه B انتخاب کنید .در نوار بالای صفحه مربوط به این ابزار مقدار Flow را 30% و مقدار Hardness را 0% بگذارید و شروع به رسم سایه ها کنید . وقتی کار سایه زنی تمام شد با زدن کلیدهای Ctrl+D لایه را از حالت انتخاب خارج کنید.گام 11

حالا قصد داریم به تصویر مقداری کیفیت و وضوح ببخشیم . به پالت لایه ها رفته و دکمه کنترل Ctrl رو پایین نگه داشته و روی لایه "3D TEXT last" کلیک کنید. حالا یک لایه جدید در بالای همه لایه ها ایجاد کنید و نام آنرا "Shining lines" بگذارید. ابزار Rectangular Marquee را با زدن دکمه M انتخاب کنید . روی تصویر کلیک راست کرده و "Stroke" را انتخاب کنید . مقدار Width را برابر با 1 قرار دهید. رنگ را سفید و Location را Center قرار دهید. با زدن کلید B ابزار براش با سایز بزرگ مناسب انتخاب کرده و مقدار Hardness را 0% و مقدار Flow را حدود 30% قرار دهید. سپس همه چیز بجز بخش هایی که با فلش مشخص شده است را پاک کنید.این فلش ها به بخش های نورانی اشاره میکنند و همه این نقاط به براقی و درخشان بودن نیاز دارند . بنابراین حتما" آنها را دست نخورده باقی بگذارید.


گام 12

هنگامی که کار پاک کردن تمام شد ، یک کپی از لایه "Shining lines" ایجاد کنید. یک مقدار Opacity لایه جدید را کم کرده و با زدن Ctrl+E این دو لایه را ادغام کنید .برای اینکه مطمئن شوید که عملیات پاک کردن به خوبی صورت گرفته است ، میتوانید پس زمینه را به رنگ سیاه در آورده و مشاهده کنید ، اگر نتیجه مورد پسند نبود ، میتوانید اصلاحات بیشتری انجام دهید. تا اینجا شما باید تصویری مانند تصویر زیر داشته باشید :


گام 13

حالا به پایین پالت لایه ها رفته و با کلیک بر روی علامت چشم کنار لایه "3D TEXT first" آنرا ظاهر کنید و نام آنرا به "Bottom shadow 1" تغییر دهید. یک کپی از آن بگیرید و نام آنرا "Bottom shadow 2" بگذارید. حالا از منوی Filter بخش Blur را انتخاب و سپس Gaussian Blur را بر روی لایه "Bottom shadow 2" با میزان Radius برابر با 3 پیکسل اعمال نمایید.


گام 14

با زدن دکمه V ابزار حرکت را انتخاب نموده و توسط کلید های جهت نما این سایه تار شده را 5 پیکسل به سمت چپ حرکت دهید. حال نیاز داریم خطوطی که دارای انحنا هستند را دارای سایه داخلی بیشتری جلوه دهیم . بنابراین ما به برخی از قسمت های خارجی این سایه احتیاجی نداریم . ابزار براش را انتخاب نموده و به نرمی بر روی بخش هایی که در تصویر زیر نشان داده شده بکشید . بخاطر داشته باشید ضربه نزنید ، به نرمی براش بکشید چرا که به پاک کردن دقیق نیازی نیست. اینکار را تا زمانی که به دومین تصویر نشان داده شده در زیر دست پیدا کنید ادامه دهید.گام 15

حالا برگردید و از منوی فیلتر زیر منوی Blur و در نهایت Gaussian Blur را بر روی لایه "Bottom shadow 1" اعمال کنید. مقدار Radius را برابر 2پیکسل قرار دهید.حالا با زدن دکمه V ابزار حرکت را انتخاب و با زدن دکمه های جهت نما این سایه را 2 پیکسل به پایین و 2پیکسل به راست حرکت دهید. طوری که سایه کل فضای زیر حروف را بپوشاند و همچنین به یاد داشته باشید که لبه های سایه را خیلی نازک حفظ کنید.


گام 16

به پالت لایه ها رفته ، دکه Ctrl را نگه داشته و روی لایه های "Shining lines" ، "3D TEXT_last" ، "Shadows" و "3D TEXT_colored" با ماوس کلیک کنید. وقتی همه این لایه ها در حالت انتخاب قرار داشتند ، این لایه ها را گرفته و بر روی آیکون Create a New Layer بکشید و رها کنید . سپس همه لایه های کپی در این عمل را توسط کلیدهای Ctrl+E ادغام کنید و نام این لایه جدید را "Reflection" بگذارید. حالا این لایه را بالاتر از همه لا��ه ها قرار داده و با کلیک روی علامت چشم ایـن لایه را مخفی کنید . مخـفـی کردن این لایه مهم است . اینکار را حتما" انجام دهید.


گام 17

حالا لایه پس زمینه سفید را مخفی و یا حذف کنید . دیگر به آن نیازی نداریم . به منوی Image رفته و روی گزینه Merge Visible کلیک کنید. نام لایه ادغام شده را TEXT بگذارید . این لایه را به بالای لایه Reflection انتقال دهید. همانطور که مشاهده میکنید ما 2 لایه شبیه بهم با کمی تفاوت داریم . لایه TEXT دارای سایه و لایه Reflection بدون سایه است. اکنون میخواهیم با لایه TEXT کار کنیم پس لایه Reflection را مخفی کنید. قصد داریم تصویر را با کیفیت بالاتر جلوه دهیم . از لایه TEXT کپی بگیرید و نام آنرا که پش فرض TEXT copy می باشد تغییر ندهید . در حالی که لایه TEXT copy انتخاب شده است در بالای پالت لایه ها از منوی پایین افتادنی (Blending Mode) گزینه Overlay را انتخاب و سپس میزان Opacity این لایه را 63% قرار دهید. بعد به منوی Image رفته و در زیر منوی Adjustments گزینه Gradient Map را انتخخاب کنید . در بخش Presets حالت سیاه و سفید را انتخاب نمایید.


گام 18

حالا از لایه TEXT یک کپی دیگر بگیرید و آنرا در بالای همه لایه ها قرار دهید. نام آنرا Sharp edges گذاشته و از منوی پایین افتادنی (Blending Mode) گزینه Hard Lights را انتخاب کنید. سپس به منوی فیلتر رفته و در زیر منوی Other گزینه High Pass را کلیک نمایید . میزان Radius را 1 یا 2 پیکسل قرار دهید . میزان شفافیت (Opacity) این لایه را بین 60% تا 70% قرار دهید.


گام 19

لایه ای جدید در زیر همه لایه ها بسازید و نام آنرا Surface بگذارید.دکمه D را بر روی کیبورد فشار دهید تا رنگ ها به حالت پیش فرض خود بازگردند.دکمه G را فشار دهید تا ابزار Gradient انتخاب شود . سپس یک گرادینت بزرگ به اندازه کل تصویر از بالا به پایین بکشید . می توانید نقطه شروع گرادینت را خارج از فضای تصویر بگیرید . از منوی Edit به زیر منوی Transform رفته و گزینه Distort را انتخاب کنید و به surface کمی عمق و Perspective دهید. اینکار نیازی نیست با دقت و عالی انجام شود . چراکه وقتی کار تمام شود ، توسط ابزار Crop نواحی اضافه برش خواهد خورد و لبه های منظمی بوجود خواهد آمد.گام 20

وقتی به تصویر نگاه میکنیم ظاهرا" کمی روشن به نظر میرسد . میتوانید از منوی Image زیر منوی Adjustments و سپس گزینه Brightness/Contrast را انتخاب کنید و میزان Contrast را کمتر کنید .


گام 21

به پایین پالت لایه ها بروید و بالای لایه Surface یک لایه ایجاد و نام آنرا Glass بگذارید . ابزار Paint Bucket را انتخاب کنید و این لایه را رنگ شماره #3f3f3f پر کنید .سپس از منوی فیلتر زیر منوی Noise و سپس گزینه Add Noise را انتخاب نمایید . میزان Amount را 28% تنظیم کنید و در بخش Distribution گزینه Gaussian را انتخاب کنید و گزینه Monochromatic را تیک بزنید.


گام 22

از منوی فیلتر زیر منوی Blur و سپس Motion Blur را انتخاب نمایید .میزان Angele را90- و Distance را 144 بگذارید. از منوی پایین افتادنی (Blending Mode) در بالای پالت لایه ها گزینهOverlay را انتخاب کنید و میزان شفافیت (Opacity) را برابر با 50% قرار دهید . ابزار براش را انتخاب کرده و با یک براش مناسب با Hardness معادل 0% و Flow حدود 20% شروع به پاک کردن نویزهای تار نمایید .سپس نواحی اطراف متن را پاک کنید.


گام 23

در پایان قصد داریم کمی رنگ به کل تصویر اعمال کنیم . برای اینکار در پالت لایه ها یک لایه از نوع Adjustment Layer بالاتر از همه لایه ها ایجاد کنید. با دوبار کلیک بر روی این لایه پنجره Hue/Saturation را باز کنید . گزینه Colorize را تیک بزنید و مقدار Hue را برابر با 201 و Saturation را برابر با 17 قرار دهید .سپس لایه Reflection را انتخاب کرده و با کلیک روی علامت چشم آنرا نمایان سازید . شفافیت آنرا بین 20% تا 30% قرار دهید . ابزار حرکت را با زدن دکمه V انتخاب کنید وبا زدن دکمه های جهت نما این لایه را به شمت پایین حرکت دهید تا به یک انعکاس مناسب دست پیدا کنید. سپس میتوانید یک لایه ماسک را روی تصویر اعمال کنید و به نرمی برخی قسمت های پایین سایه را پاک کنید .


با هر تغییری میتوانید به نتیجه جدیدی دست یابید . میتوانید با تغییرات رنگ و Perspective نتایج زیبای دیگری را بدست آورید . در پایان از شما بخاطر خواندن این آموزش سپاسگذارم . شخصا" از ساخت این متن بسیار لذت بردم . امیدوارم در این بین چیزهای جدیدی یاد گرفته باشید . شما میتوانید تصویر نهایی را در اینجا مشاهده کنید .

متن سه بعدی به وسیله فتوشاپ

برای آگاهی از آموزش ها و مقالات طراحی وب سایت ها ، میتوانید در خبرنامه عضو شوید و یا مشترک خوراک وب سایت شوید .

نظرات (8) -

 • سوران

  09/28/1390 06:49:58 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  عالي بود دستت درد نكنه ولي ميشد با گذاشتن فايل PSD اين كار زيبا رو تكميل كرد
  من همه مراحل رو طبق چيزي كه شما نوشتي دنبال كردم ولي مال من به اين صورت زيبا در نيومد

 • مهشید

  10/24/1390 09:42:02 ق.ظ | پاسخ به این نظر

  خیلی ممنون. عالی بود. لطفا چیزای بیشتری آموزش بدین.

 • جعفر

  10/04/1393 11:02:19 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام وخسته نباشیدواقعاممنون عالی بود ولی ایکاش لطف میکردید یک نمونه لایه بازهم میگذاشتیدولی تا همینجا هم خیلی بزرگواری نمودید بازهم تشکر

Loading