8 راه برای دوری از اشتباهات رایج در طراحی وب

این روزها هر شرکت و یا صاحب شغلی یک وب سایت دارد و یا در صدد راه اندازی یک وب سایت است . از آنجایی که محیط وب بسیار شلوغ شده است ، فقط وب سایت هایی که از طراحی و شرایط خوب برخودار باشند می توانند موفق شوند و اهداف مالی و غیر مالی را تحقق بخشند. برای دستیابی به این مهم در این ارسال 8 اشتباه رایج در طراحی وب سایت ها را برای دوری جستن از آنها به دوستداران وب تقدیم میکنیم .

1-هدف وب سایت خود را کاملا" روشن کنید

اینترنت محیطی است که به سرعت در حال پشرفت است ، جایی که میلیون ها شرکت و شخص در حال رقابت برای بدست آوردن مشتریان بالقوه شما هستند. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ممکن است یک طراح وب سایت مرتکب شود ، طراحی و ساخت وب سایتی است که ماهیت کسب و کار خود ، رئوس مطالب و خدماتی که میتواند ارائه دهد را به وضوح و روشن در سایت بیان نکرده باشد. این اطلاعات باید کاملا" آشکار در صفحه اول وب سایت جایی که کاربران دوست دارند بدون زحمت آن را مشاهده کنند ، قرار داده شود. اگر نحوه دستیابی به مطالب و اطلاعات سایت مشکل و زمانگیر باشد ، مشتریان بالقوه شما در عرض چند ثانیه دکمه X را زده و به سراغ رقبای شما خواهند رفت .

2- از رنگ های متعادل استفاده کنید

اشتباه دیگری که ممکن است افراد در طراحی وب سایت ها خصوصا" افراد تازه کار مرتکب شوند ، استفاده از رنگ های پر جلوه یا به قول معروف رنگ های جیغ و متضاد است . درست است که امروزه امکانات در طراحی وب سایت ها به شما اجازه می دهد از هزاران رنگ و طرح و نقش استفاده کنید ، اما این به این معنی نیست که شما میتوانید در هر صفحه از یک وب سایت از 7 نوع تم و طرح و رنگ متفاوت استفاده کنید . از 2 یا 3 رنگ که متناسب با کسب و کار شماست استفاده کنید و مواظب باشید این رنگ ها طوری نباشد که کاربر برای دیدن صفحات سایت شما مجبور باشد عینک آفتابی به چشمان خود بزند! پس از رنگ ها در حد متعادل استفاده کنید.

3 – نوشته ها را با استایل خوانا بنویسید

همانند تنوع رنگ ها ، امروزه مجموعه ای بزرگ از امکانات مانند انتخاب سایز فونت ، سبک فونت ، سایه و انیمیشن برای طراحان وب سایت ها فراهم شده است . با این حال همیشه سبک و استایل مناسب برای حروف ، استایلی است که خوانایی و درک آن در یک نگاه برای چشم ها آسان باشد. هرگز از فونت های فانتزی که اغلب و ناخوانا هستند و همچنین فونت های بسیار کوچک و چشمک زن استفاده نکنید. شما می خواهید برای مشتریان خود اوقات لذت بخشی را در سایت فراهم کنید و این باید در تمامی موارد در وب سایت شما در نظر گرفته شود.

4- مطالب را خلاصه و قابل فهم بنویسید

به همین مطلبی که که در حال خواندن آن هستید توجه کنید . ببینید چطور هر مورد شماره بندی شده و یک پاراگراف کوتاه در پایین عنوانی که به صورت Bold نوشته شده ، درج شده است . این شیوه برای درج مطالب در وب سایت ها بسیار مناسب است چراکه کاربر میتواند به دنبال مطلب مورد نظر خود به سرعت در یک نگاه صفحه را مشاهده نماید. در طراحی وب ، برای نوشتن اینگونه مطالب ، در هدر هر پاراگراف از اعداد یا گلوله های گرد و یا مربع های سیاه کوچک که مخصوص لیست است استفاده نمایید. پاراگراف ها را کوتاه نگه دارید و عنوان اصلی مطلب و عنوان پاراگراف ها را به صورتbold بنویسید.

5- به حریم خصوصی کاربران احترام بگذارید

هیچکس اسپام یا هرزنامه را دوست ندارد . به خصوص وقتی اسپامر بدون اطلاع آنها به جزئیات تماس با آنها دسترسی پیدا کرده باشد . طراحی وب سایت شما باید شامل یک طرح کلی و سیاست محافظت از حریم خصوصی کاربران باشد و از جزییات اطلاعات مشتریان و هر آنچه به آنها مربوط میشود محافظت کند. هر نوع اشتراک مانند اشتراک فید یا خبرنامه باید با رضایت کامل آنها صورت گیرد و در هر زمان امکان لغو اشتراک برای مشتریان و بازدیدکنندگان وجود داشته باشد.

6 – جستجو را آسان کنید

اینترنت قدرت خود را از موتورهای جستجو میگیرد و همه ما برای یافتن اطلاعاتی در مورد موضوعی خاص به محیط اینترنت وارد میشویم . وب سایت شما یک مقیاس کوچک از محیط پهناور اینترنت است و کاربران باید همانند جستجو در عرصه وب ، در وب سایت شما اطلاعات را به سادگی پیدا کنند . اگر وب سایت شما فعال و پویا باشد پس از مدتی صدها مطلب در آرشیو شما ذخیره خواهد شد . پس باید یک استراتژی و امکان مرتب سازی برای مشتریان خود در نظر بگیرید تا به تمام این اطلاعات به صورت ساماندهی شده دسترسی داشته باشند. نبود یک موتور جستجوی خوب در وب سایت اشتباهی است که باید از آن دوری کنید.

7 – هر صفحه را در یک پنجره جدید باز نکنید

این مورد کاملا" واضح است . بعضی از طراحان لینک ها را در پنجره جدید باز می کنند و طبیعتا" هیچکدام از ما دوست نداریم در وب سایتی که این اشتباه را مرتکب شده به گشت و گذار بپردازیم . یک طراح خوب ، هیچگاه لینک های زیادی را در سایت خود در صفحه و پنجره جدید باز نمیکند چراکه این امر علاوه بر اینکه کاربر را در سایت گیج و گمراه میکند ، سرعت مرورگر را کم کرده و در بسیاری از پلتفرم های موبایل عملکرد مرورگر مختل خواهد شد . خوب است بدانید که امکاناتی مانند Tab در مرورگرها و دسته بندی Tabهای مرتبط که در فایرفاکس4 به آن "پانوراما" لقب داده اند برای مدیریت راحت تر و سوئیچ سریعتر بین Tabها پدید آمده اند که پیشتر در مطلبی با عنوان همه چیز در مورد نسخه نهایی فایرفاکس 4 این امکان را شرح داده ایم .

8 – موارد ابتدایی و پایه را فراموش نکنید

شاید این مورد بدیهی به نظر برسد اما هرگز فراوش نکنید که کلیه اطلاعات پایه و ابتدایی در مورد کسب و کارتان را در وب سایت درج کنید. شاید تعجب کنید اما بسیاری از وب سایت ها همین موارد به ظاهر ساده مانند قرار دادن نقشه محل شرکت ، ساعات و روزهای کاری و لیست کامل راه های تماس مانند تلفن ، فکس ، موبایل ، ایمیل و ... را رعایت نکرده اند.طراحی شما باید این موارد را واضح و آشکار در اختیار بازدیدکننده قرار دهد.

به نظر شما چه اشتباهات و یا نکات دیگری ممکن است در طراحی وب سایت ها وجود داشته باشد؟

Loading